V Anglii našli hrob bojovníků vikingské “Velké pohanské armády”

0
JONATHAN HESSION/HISTORY

Kdo sledujete seriál Vikingové, nebo se o Seveřany zajímáte i tak, víte, že v druhé polovině 9.století na Anglii zaútočili dánští Vikingové, kteří podle pověstí přišli pomstít smrt svého vůdce Ragnara, a jejich obrovské počty, které tehdy k břehům Anglie připluly, se nazývají Velká pohanská armáda. Nyní našli archeologové hrob obsahující ostatky asi 300 lidí z této armády. O nálezu informuje vědecký žurnál univerzity v Cambridge.

Hrob byl původně objeven už v 80.letech, ale teprve s novými metodami se povedlo určit, že všichni pocházejí ze stejného období.

Náleziště u kostela sv.Wystana v Reptonu obsahuje dvojitý hrob dvou mužů, další hrob s dětmi ve věku 8 až 18 let, a pak hromadný hrob s ostatky až 300 lidí. Podobných hrobů je v Anglii velmi málo.

Víme, že armáda Vikingů do oblasti Reptonu přišla v roce 873 a krále Mercie Burghreda vyhnala do exilu v Paříži. Zdejší klášter použili jako svůj zimní tábor, kde po bojích s Anglo-Sasy naberou sílu.

Je zajímavé, že místo bylo i pohřebištěm králů Mercie. Toto místo Vikingové fakticky znesvětili, a kosti králů přemístili na méně významné místo, a to původní použili pro své mrtvé, což mohlo být gestem vyjádření jejich moci.

Dvojitý hrob, který je nejdůležitějším místem vikingského pohřebiště, obsahoval kostry dvou mužů. Starší z nich byl pohřben s přívěskem s Thorovým kladivem a s mečem. Podle zranění, které muž měl, zřejmě v boji přišel o penis. Proto mu byl do hrobu mezi nohy umístěn kel divokého prasete, což mělo podle archeologů symbolicky nahrazovat to, oč přišel, a připravit ho tak na život ve Valhalle. Oba muži zřejmě patřili k předním bojovníkům Velké pohanské armády.

Čtyři mladíci byli podle všeho zabiti rituálně a měli sloužit jako doprovod padlým vůdcům.

Ostatky tří set dalších nesou známky zranění. Buď padli v boji nebo zemřeli na jeho následky. Asi 20 procent z nich byly ženy, což potvrzuje, že ženy byly aktivní součástí vikingských nájezdů jako bojovnice. Jejich věk se pohyboval mezi 18 a 45 lety.

Komentáře

komentáře