Ideová bitva o české počítačové hře z 15.století dál pokračuje

0
screen shot

Americký technický web Verge zabývající se i počítačovými hrami zveřejnil recenzi na hru z českého prostředí z roku 1403, Kingdom Come: Deliverance. Okolo této hry už se toho v médiích objevilo mnoho. Ať už o její historické přesnosti, tak i problému, který z této přesnosti vyplývá, a který mladí levičáci na Západě kritizují, jako nepřípustný. Tito lidé totiž odmítají přijmout, že české království v roce 1403 nebylo místem plné Romů, Vietnamců, Arabů a černochů, mezi kterými nesměle přešlapovali i nějací ti Češi. České království v 15.století, a český stát až do roku 1990, byl faktickým bílým etnostátem, a to je realita, se kterou můžete nesouhlasit, ale to je asi tak všechno.

Možná je to obsazováním černých herců do rolí historických bílých postav, které v podvědomí lidí na západě vytváří dojem, že tu barevní lidé museli být odjakživa. Na českém území každopádně nebyli, a proto je hra autentická. S tím se ale někteří aktivisté odmítají smířit, a vytvářejí o naší zemi fantastické teorie. Několik z nich se objevilo v diskusi na Twitteru právě k článku od Verge.

Uživatelka sword lesbiab napsala: “Žádní černí lidé? I přes to, že jak obchod tak migrace mezi různými královstvími byly běžné jak předtím, tak i v té době, a současné Španělsko, Itálie a Řecko byly relativně blízko od současného Alžírska, Tuniska, Libye, Maroka a Egypta?”

Přichází reakce, že hra se odehrává v Čechách, ne ve Španělsku nebo Maroku.

Lesbiab, které bude zřejmě z nějaké progresivní americké univerzity, dále argumentuje: “Bohemia leží severně od Itálie a lidé migrují. Někdo se mohl dostat lodí přes Středozemní moře a přestěhovat se tam. Podívej se na mapu.”

Uživatel, či uživatelka pobaveně reaguje, že v Bohemii žije. A upozorňuje, že ve hře vystupují Kumáni a Židé, a také, že z Itálie bylo tehdy těžké se do Čech kvůli Alpám dostat. Cesty do Čech vedly ze západu a východu, ne z jihu.

Další uživatelka si dělá legraci, že v Čechách v 15.století jsme neměli kvóty pro diverzitu.

Jeden uživatel se lesbiab zeptá, proč tak trvá na umístění Afričanů ve hře odehrávající se ve středověku pro spásu inkluze, kterou se jí nedaří dokázat.

Načež lesbiab hru označuje za bílou nacionalistickou fantazii.

Pozitivní je, že téměř všichni diskutující chápou a souhlasí s tím, že české království v 15.století byla jednoduše bílá záležitost. Někdo to autorce komentáře sděluje jemně, někdo tvrději. Ještě jeden příspěvek od Češky, který debatu může shrnout.

“Jako někdo, kdo žije v zemi, ve které se to odehrává – Dnes máme černou populaci v řádu stovek. Což je nárůst oproti desítkám jen před 20 lety. Jsem země ve vnitrozemí. Veškerý obchod, který zmiňuješ, byl námořní. Cizí kupci ve středověké Bohemii byli Němci.”

Zahrajete si?

Komentáře

komentáře