“Významný počet” navrátilých britských džihádistů nechán britskou vládou zcela na pokoji

0
Nechali by Britové na pokoji i Jihadi Johna, kdyby se stihl vrátit? screen shot

Konzervativní vláda Theresy May přiznala, že “významný počet” z více než 400 bojovníků Islámského státu, kteří se vrátili do Británie, je na svobodě a nepotrestán, jelikož byli označení jako již “nepředstavující hrozbu pro národní bezpečnost”.

K přiznání došlo během parlamentního slyšení, kdy labourista John Woodcock požadoval vědět, proč vláda odmítá zveřejnit čísla kolik navrátilých džihádistů bylo stíháno.

“Je více než 400 z těch, co se vrátili, ve vězení, nebo čekají na soud? My to jednoduše nevíme, protože vláda čísla i přes opakované žádosti nezveřejní,” řekl v parlamentu Woodcock.

“Ze strany veřejnosti je zájem vědět, kolik z těch, kdo odjeli do zahraničí vést džihád, je v současnosti v britských komunitách na svobodě. Tito muži a ženy unikají spravedlnosti ačkoliv byli připraveni bojovat proti britským vojákům ve jménu jejich odporně zlé kauzy.

“Pokud nejsou zavření, nebo deradikalizovaní, jsou potenciálně schopní do britských ulic dostat brutální zabijácké techniky, které se naučili na bojišti.”

Za vládu reagovala poslankyně Victoria Atkins, která potvrdila, že počet džihádistů, kteří se vrátili, je skutečně okolo 400.

“Významná část z těch, kteří se již vrátili, byli uznáni, že již nepředstavují ohrožení národní bezpečnosti.” Což znamená že nemusejí být ani sledováni.

Poradce premiérky May, Max Hill, se loni v říjnu vyjádřil, že stíhat vracející se džihádisty by bylo špatné, protože by se tím vytvořila ztracená generace.

“Vážně bychom se měli dívat směrem k reintegraci a dostat se od postoje, díky kterému bychom ztratili generaci kvůli její cestě do Iráku a Sýrie.”

Britští džihádisté v Sýrii

Komentáře

komentáře