Juncker se v březnu setká s Erdoganem kvůli vstupu Turecka do EU

0
Demonstrace na podporu Erdogana v Turecku. Wikipedia Mstyslav Chernov

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a prezident Rady Evropy Donald Tusk se 26.března v bulharské Varně setkají s tureckým prezidentem Erdoganem kvůli pokračujícím hovorům o vstupu této muslimské země do EU.

Popravdě, nebýt problémů s tureckým řešením lidských práv a migrační invazi, Turecko už by členem EU zřejmě bylo. Oba šéfové EU říkají, že jejich chystaná schůzka bude “dobrou příležitostí vzájemně zhodnotit záležitosti, na kterých máme vzájemně zájem, a také nedávný vývoj ve vaší zemi včetně oblasti práva a základních svobod, které pro rozvoj vztahů EU a Turecka zůstávají klíčovými.”

Summit bude hostit bulharský premiér Borissov. Bulharsko je vstupu Turecka do EU nakloněno a je to podle něj v zájmu EU.

Jednání o vstupu Turecka začala už v roce 2005 a jsou průběžně pozastavována kvůli způsobu, jakým se Turecko vyrovnává s opozicí v zemi. Pro EU je však Turecko důležitým partnerem během migrační krize a EU Turecku poslala 3 miliardy eur, aby Turecko na svém území zadrželo migranty, kteří by chtěli pokračovat dál do Evropy.

Komentáře

komentáře