Papež řekl, že nedostatek legálních způsobů migrace podporuje pašování lidí

0
Papež František. Foto Twitter @Pontifex

Mnozí migranti končí jako otroci pašeráků lidí kvůli nedostatku běžných migračních kanálů, řekl ve středu papež František.

Ve zvláštním projevu ke čtvrtečnímu Dni světové modlitby proti pašování lidí, jejímž tématem je “Migrace bez pašování: Ano svobodě! Ne pašování!”, papež vyjádřil přání prozkoumat hlubší příčiny pašování lidí a naznačil, že založení legálních migračních cest by problém ulehčilo.

“S málo možnostmi legálně migrovat se mnozí migranti obracejí na jiné způsoby, při kterých často zažívají všemožné zneužívání, vykořisťování a zotročení,” řekl.

Papež vyzval občany stejně jako instituce ke spojení sil k zabránění pašování a garantování ochrany a asistence obětem.

“Pomodleme se, aby Pán proměnil srdce pašeráků a dal naději osvobození všem těm, kdo trpí touto ostudnou epidemií,” řekl.

Pašerákům lidí se daří mimo radar dostávat do Evropy tisíce lidí, kteří jsou pak zneužíváni jako otroci, nebo k prostituci.

Studie z roku 2017 ukazuje, že 80 procent nigerijských žen migrujících do Itálie končí jako prostitutky. Nigerijky pak tvoří 50 procent všech prostitutek v Itálii. Je to svým způsobem otroctví, protože dívky jsou svým “pánům” zadlužené za to, že je do Itálie dostali, a musejí splácet astronomické částky.

Z 12 tisíc nigerijských dívek a žen, které mezi lety 2014 a 2016 do Itálie dorazily, jich 9400 skončilo jako prostitutky.

Komentáře

komentáře