Domů Pevnost Evropa První obyvatelé britských ostrovů měli mít tmavou pleť a modré oči

První obyvatelé britských ostrovů měli mít tmavou pleť a modré oči

0
Channel 4 screen shot.

Test DNA na ostatcích tzv. Cheddar Man, který byl objeven v roce 1903, a modelace jeho obličeje, podle vědců z University College of London, má s jistotou na 76 procent dokazovat, že tento původní praobyvatel britských ostrovů měl mít velmi tmavou pleť a modré oči. O případu informoval britský televizní kanál Channel 4 a také BBC.

Vědci, kteří Cheddar Mana zkoumali už v minulosti, neměli tehdy k dispozici metody testování DNA, jaké jsou dnes.

Pro některé archeology je to samozřejmě velké ideové vítězství.

Dr. Rick Schulting, archeolog z Oxfordské univerzity, řekl: “Možná budeme muset přehodnotit některé naše domněnky o tom, co je britské, jak si představujeme, že Britové tehdy vypadali.

Cheddar Man se Británií potuloval před asi 10 tisíci lety a podle rány v jeho hlavě zemřel násilnou smrtí. Místo, kde byl nalezen, neslo stopy po kanibalských rituálech. Ještě před lidmi jako byl Cheddar Man měli Británii obývat jiní lidé, ale ti zmizeli předtím, než se Cheddar Man objevil. Podle vědců má stejné DNA jako on dnes 10 procent Britů. Počet obyvatel Británie před 10 tisíci lety měl být okolo 12 tisíc.

Otázka je, zda Cheddar Man skutečně reprezentoval tehdejší populaci Británie, nebo zda šlo o výjimečného jedince.

Převládající teorie o tom, jak se do Evropy dostali lidé, mluví o stěhování lidí z Afriky na střední východ a dál na sever. Tímto způsobem se lidé dostali z Afriky nejen do Evropy, ale i do Asie, nebo do Ameriky a Austrálie. Mělo se to stát před 40 tisíci lety.

Předpokládá se, že původní lidé byli velice podobní současným africkým černochům a jejich podoba se měnila vlivem působení prostředí. Čím dále od rovníku, tím měli lidé světlejší pleť. Prostředí se přizpůsoboval i tvar očí, ale i jejich barva.

Pokud by byla teorie o Cheddar Manovi pravá, znamenalo by to, že si lidé, kteří odešli před 40 tisíci lety z Afriky, uchovali i daleko od rovníku 30 tisíc let tmavou barvu kůže a tu ztratili teprve v následujících 10 tisících letech. A to je otázka, na kterou musí věda dát teprve odpověď.

Komentáře

komentáře