V Británii obvinili prvního muže, který bojoval proti Islámskému státu

0
Muž bojoval v řadách kurdských jednotek YPG. Ilustrační foto, Wikipedia Nûçe Ciwan

James Matthews (43) se stal první osobou v Británii, která byla obviněna kvůli terorismu za boj proti Islámskému státu, píší Sky News.

Matthews byl formálně obviněn za “účast na místě používaném pro teroristický výcvik” a 14.února se má dostavit před magistrátní soud ve Westminsteru.

Obsahem jeho obvinění je to, že měl navštívit místo nebo místa v Iráku a Sýrii, kde mu měly být poskytnuty instrukce nebo výcvik, a je prvním takovým obviněným ve Velké Británii.

Mnoho Britů cestovalo do Sýrie, aby bojovali po boku Kurdů proti IS. Několik jich v bojích s islamistickým nepřítelem padlo.

Oliver Hall zemřel v listopadu při odstraňování min v Racce, Mezi dalšími padl snajpr Jac Holmes, Ryan Lock, který se zastřelil, aby nepadl do zajetí, nebo Luke Rutter, Dean Evans či Konstandinos Erik Scurfield, kteří všichni padli v boji s Islámským státem.

Co se obviněného Matthewse týče, média jej zmiňují již před 18 lety, kdy na antikapitalistickém protestu v Londýně počmáral rudým sprejem sochu Winstona Churchilla.

Komentáře

komentáře