Australský soudce vyhnal ze soudní síně ženu v nikábu. Prý porušil její lidská práva.

0
Nikáb, ilustrační foto. Wikipedia Walter Callens

Australský soudce byl obviněn z nerozumného chování, když nařídil muslimské manželce obviněného teroristy, aby si sundala nikáb a ukázala u soudu tvář.

Ta tradiční zakrytí tváře muslimských žen odmítla sundat a byla vyvedena z budovy, píše Herald Sun.

“Požaduji, aby kdokoliv, kdo vstoupí do soudní budovy – a všichni jsou vítáni – aby neměl zakrytou tvář,” řekl soudce Beale u Nejvyššího soudu státu Victoria. Podle přepisu komunikace u soudu na to žena teroristy nebyla zjevně připravená.

Mluvčí soudu potvrdil, že soudci mohou rozhodnout o tom, kdo v soudní místnosti smí či nesmí být.

Vice prezident Islámské rady státu Victoria Adel Salman rozhodnutí soudce napadl s tím, že prý jde o porušení lidských práv oné ženy. Dodal:

“Myslím, že rozhodnutí soudce je nerozumné a vzbuzující obavu. Ženy si zvolily (nikáb) nosit. Je to součástí jejich víry k Bohu. Žádat je, aby jej odstranily, je dost obtěžující a v některých případech i traumatizující

Salman dále soudům do budoucna poradil, co dělat:

“Pokud je pochybnost o něčí identitě, žena může být požádána, aby šla do samostatné místnosti s policistkou, kde nikáb odloží a identifikuje se.

Australští opoziční politici si ale o takových obstrukcích myslí svoje. Loni navrhli, aby ženy, které v soudní síni odmítnou ukázat tvář, dostaly trest dvou týdnů vězení nebo pokutu 1500 dolarů.

“Pokud nerespektujete soud, nerespektujete zákon,” řekl vůdce opozice Matthew Guy.

Komentáře

komentáře