Expert: Pomoc Africe může spustit další migrační vlny

0
Wikipedia Susan Elden

Specialista na Afriku Stephen Smith varoval, že na obzoru je další migrační krize, protože populace Afriky roste a západní pomoc, především vzdělání, může mít vliv na to, že Afričané budou hledat lepší život v Evropě, říká v rozhovoru pro Europe 1.

Smith, který je autorem nové knihy Rush to Europe (Spěch do Evropy), varuje, že explodující populace Afriky bude mít přímý dopad na Evropu. Podle Smithe budou mladí Afričané v příštím desetiletí migrovat do Evropy, protože ekonomicky slabé země jejich původu jim nebudou schopné poskytnout práci.

“Je tu věková pyramida, ve které 40 procent Afriky je mladší 15 let,” říká Smith a dodává: “Migrační tlak se může jen zvýšit.”

Smith také vyvrací běžné mylné představy, že ti, kdo přicházejí do Evropy, jsou z chudého prostředí. Podle něj se jedná o africkou střední třídu, která má představu o světě, která ví, kam jít, která je na Facebooku, která má mobil a potřebných 2 až 3 tisíce eur na cestu.

Podle Smithe migrační krizi pomáhá i západní rozvojová pomoc. “Je to hrozný paradox,” říká. “Rozvojová pomoc. Zkoušíme jí už 60 let. Došlo k nějakému úspěchu?”

Smith nicméně odmítá, aby se Evropa opevnila. Nemá to podle něj smysl. “V současnosti máme v pohybu 200 tisíc Afričanů ročně. Až jich budou desítky milionů, zeď je nezastaví.”

“Nechceme být kontinentem obklopeným ostnatým drátem,” dodal. Kromě své chmurné předpovědi a toho co nedělat Smith ale bohužel nenabídl řešení, co dělat.

Komentáře

komentáře