Finská policie potvrdila, že marocký zabiják z loňského srpna byl sympatizant IS

0
Foto: Sociální sítě Abderrahman Bouanane

Finští vyšetřovatelé potvrdili, že osmnáctiletý marocký žadatel o azyl, který loni v srpnu ve městě Turku zabil dvě ženy a sedm lidí zranil, byl stoupencem Islámského státu.

Policie potvrdila, že po pečlivém zkoumání Maročanova telefonu a počítače, je ověřeno, že mladík byl stoupencem této teroristické skupiny. Policejní mluvčí Olli Toyras řekl, že ačkoliv je jasné, že byl stoupencem skupiny, policie věří, že jednal na vlastní pěst, píše Bayerischer Rundfunk.

Toyras také řekl, že data z počítače a mobilu vrhla světlo na osobnost útočníka. “Viděl sám sebe jako bojovníka, vojáka, muže Islámského státu, a miloval by fakt, kdyby se IS k jeho činu přihlásil.”

Původně se spekulovalo o tom, že důvodem byl fakt, že mladíkovi zamítli jeho žádost o azyl. Policie tomuto motivu nyní nevěří.

Finská vláda tento týden zveřejnila prohlášení naznačující, že kdokoliv, kdo bude přistižen při teroristických aktivitách a bude mít dvojí občanství, o to finské přijde. Teroristické aktivity mají zahrnovat teroristické činy, financování cest do míst, kde se teroristický čin spáchá, a aktivní zapojení do aktivit teroristických skupin.

Útok z minulého roku většinu Finska šokoval. Na rozdíl od sousedního Švédska nemá příliš velkou islamistickou scénu.

Komentáře

komentáře