Němečtí učitelé volají o pomoc kvůli nárůstu islamismu ve školách

0
Ilustrační foto: Shutterstock

Rostoucí fundamentalismus mezi muslimskou mládeží v Německu vyvolává poplach ve školách, kdy více a více učitelů hledá pomoc v jednání se zradikalizovanou mládeží.

Od října minulého roku funguje horká linka zřízená ministerstvem pro migraci a uprchlíky a přijímá množství hovorů od učitelů a pracovníků škol znepokojených islámským extremismem.

“Většina dětí vyrostla v salafistickém prostředí – jejich rodiče jsou radikálové,” říká Florian Endres z norimberského poradenského centra v oblasti radikalizace.

Centrum pro koordinaci sítě pro prevenci extremismu (KPEBW), které zřídila vláda spolkové země Bádensko-Württenbersko v roce 2015, trénuje školní psychology jak odhalit extremismus mezi muslimskými studenty.

“Mnozí učitelé si v oblasti islámského extremismu nejsou jistí,” říká Asiye Sari-Turan, která vedla rozhovor s 55 školními psychology z celého Německa během třídenního semináře KPEBW.

“Učitelé nedokáží rozeznat běžné chování, které je typické třeba pro pubertu, a extremismus,” říká pro list Schwäbisches Tagblatt.

Se zaměřením na psychologii radikalizace a hrozby salafistické ideologie pro Německo semináře učí zaměstnance školy jak rozeznat džihádistické symboly a kódy, které mladí lidé umísťují na internet, což mohou být vlajky Islámského státu, nebo obrázky lvů.

“Během semináře účastníci říkali: Teď, když jste vysvětlili kódy a symboly, pamatujeme si, že jsme je viděli,” dodává Sari-Turan.

Manuál KPEBW také říká, že školy by měly být na pozoru, pokud studenti ukáží “rozhodné odmítání názorů učitelů a spolužáků jako haram (arabský výraz pro zakázané).”

Dalšími varujícími znaky může být, když se muslimská mládež otočí zády k muzice a dalším zábavným aktivitám, a radikálně změní své chování vůči opačnému pohlaví.”

Komentáře

komentáře