Poslední “Beatles” chyceni. “Neměli by dýchat,” říká dcera jedné z obětí

0
Foto: Getty Images, Rex Features, Buzzfeed. Koláž Středoevropan

Říkali si Beatles, protože tak jako slavná kapela byli čtyři, a vyrostli v Anglii. Zde ale podobnosti končí. Nebyli ani Angličané, ani nehráli na žádný hudební nástroj. Místo toho vraždili lidi. Poslední dva z nich teď podle New York Times chytili Kurdové.

Nejznámější z nich, Mohammed Emwazi, proslul jako tzv. Jihadi John, a zlověstná videa, která jej zachycovala v černé masce se svými oběťmi v oranžových kombinézách, kterým po krátkém proslovu uřezal hlavy, se stala noční můrou mnohých i důvodem ještě větší nenávisti k Islámskému státu, pod jehož vlajkou Emwazi vraždil. Jako prioritní terč pro americké a britské vojáky se v roce 2015 stal obětí náletu amerického dronu.

Jihadi John, foto Rex Features

Paul, respektive Aine Davis, žil v Británii jako gangster. V roce 2006 konvertoval a do Sýrie odešel již v roce 2012, kde se přidal k Islámskému státu. V roce 2017, když už byla jejich skupina rozprášena, byl zadržen úřady v Turecku, a v květnu toho roku zde dostal trest 7 a půl let vězení za členství v teroristické organizaci.

Aine Davis aka Paul, foto Rex Features

Ringo a George byli ještě donedávna na útěku, ale dopadli je Kurdové.

Ringo, neboli Alexanda Kotey, odešel do Sýrie, odkud fungoval jako velice schopný náborčí a přesvědčil velké množství londýnských muslimů, aby odešli do Sýrie bojovat pro IS také.

Alexanda Kotey, nebo také Ringo. Foto Buzzfeed

George, čili El Shafee Elsheikh, je poslední z gangu, který uřezal hlavy nejméně 27 zajatcům a mnoho dalších mučil elektrošoky nebo waterboardingem. Do Sýrie odešel v roce 2012 a žil zde se dvěma ženami. “Vyznamenal” se jako krutý hlídač zajatců, na kterých prováděl fingované popravy, nebo je ukřižovával.

El Shafee Elsheikh neboli George.

Oba se je podařilo zadržet Kurdy, kteří pronásledují poslední buňky Islámského státu podél irácko-syrské hranice u řeky Eufrat. Po zadržení se jejich identitu podařilo ověřit přes otisky prstů a další biometrickou analýzu. Měli u sebe mobily a další elektroniku, kterou nyní budou procházet Američané. Ti doufají, že oba zajatce informačně “vytěží”, než je předají spravedlnosti, a dozví se od nich i o osudech dalších rukojmí a zajatců, kteří jsou nezvěstní.

Dcera muže, kterého Jihadi John před kamerou podřezal, Bethany Haines, pro Daily Mail řekla, že po jejich zadržení cítí jistou úlevu, ale že by ani jeden z nich neměl dýchat.

Komentáře

komentáře