San Francisco zažívá exodus. Město už není k žití kvůli cenám a nelegálním migrantům.

0
San Francisco, Wikipedia / Bernard Gagnon

Oblast sanfranciské zátoky, která spojuje města San Francisco, Oakland a San José, zažívá exodus. Lidé se stěhují pryč a počet těch, kdo odcházejí, je poprvé v historii vyšší, než počet příchozích. A to i přes masovou migraci.

Kanál CBS vyzpovídal několik lidí, kteří se rozhodli Bay Area, jak se celá oblast nazývá, opustit. Jedním z důvodů jsou vysoké ceny nájmů. Ale pro některé se stal problémem fakt, že město patří mezi tzv. sanctuary cities, tedy jakási azylová města, která chrání nelegální migranty před deportací. Konečně, právě v San Franciscu nelegální migrant zabil dívku jménem Kate Steinle v mediálně sledovaném případu.

Inženýrka Carole Dabak, která v San José žila 40 let, a vyzpovídalo ji CBS, jako důvody zmiňuje přelidnění, zločin a politiku.

“Už to tu nemáme rádi. Víte, nemáme rádi tento status azylového města.”

Ostatně demografie zátoky San Francisca se plíživě mění už desetiletí. Bílá populace San Francisca čítala v roce 1940 přes 90 procent. V roce 1970 už jen 60 procent a nyní dělá něco okolo 40 procent. Dominantním etnikem jsou Asiaté a také Hispánci.

Oakland, který leží hned naproti San Franciscu přes zátoku, je na tom ještě hůř. Počet bílých v roce 1940 byl přes 95 procent. V roce 1970 už jen 52 procent a dnes něco přes 20 procent. Dominantní jsou zde černoši, hned za nimi Hispánci a po bílých jsou na čtvrtém místě Asiati.

A konečně San José, ze kterého Dabak utíká, zaznamenalo historicky největší skok. V roce 1940 zde bílých bylo 98,5 procent. V roce 1970 ještě 75 procent, což bylo víc, než San Francisco a Oakland. Ale dnes je na tom město stejně, jako ostatní města v zátoce. Bílí tu tvoří sotva čtvrtinu a Hispánci a Asiaté po jedné třetině.

Carole Dabak se chce přestěhovat někam do Tennessee. Tento trend v USA trvá už od konce 60.let a říká se mu White Flight.

Komentáře

komentáře