Sestra severokorejského diktátora na olympijských hrách pozvala jihokorejského prezidenta do Pchjongjangu

0
Foto: EUROPEAN PRESSPHOTO AGENCY

Sestra severekorejského vůdce Kim Jong Una, která překvapila svět svou účastí na Zimních olympijských hrách v Jižní Koreji, předala jihokorejskému prezidentovi Moon Jae-inovi pozvání od svého bratra do Pchjongjangu, píše Wall Street Journal.

Jihokorejský prezident svou účast zatím nepotvrdil a řekl, že doufá, že obě strany dokáží vytvořit podmínky, aby se taková schůzka mohla konat.

Pozvánka je nejnovější událostí v náhlé změně chování Severní Koreje ke svému jižnímu rivalovi, které začalo před šesti týdny, když Kim Jong Un ve svém novoročním projevu sdělil, že by rád poslal severokorejské atlety na Zimní olympijské hry.

K pozvání došlo po tříhodinové schůzce mezi Kim Yo Jong, sestrou diktátora, a prezidentem Moonem, ke které došlo dnes. Obě delegace spolu poobědvaly. Kim Yo Jong následně jihokorejskému prezidentovi předala dopis od svého bratra.

Kim Yo Jong, které by mělo být okolo třiceti let, je první rodinnou příslušnicí severokorejské vládnoucí rodiny, která podnikla oficiální návštěvu Jihu. Kromě dalších úředníků ji doprovázela i devadesátiletá hlava severokorejského protokolu, Kim Yong Nam.

Severokorejská delegace dorazila zvláštním letem v pátek a účastnila se zahajovací ceremonie Olympiády společně s prezidentem Moonem a americkým viceprezidentem Pencem. Americká a severokorejská delegace se jakémukoliv kontaktu vyhnuly.

Komentáře

komentáře