Asijský student v Kalifornii zpochybnil inteligenci Afro-Američanů

0
Shutterstock

Střední škola C.K. McClatchy High School v Sacramentu, což je hlavní město Kalifornie, vzbudila rozruch kvůli projektu, který je součástí elitního studentského programu HISP. Projekt byl nazván “Rasa a IQ” a měl vysvětlit, proč má elitní studentský program nízké zastoupení studentů z afro-amerického, hispánského a jihoasijského prostředí. Asijský student, který z projektu dělal report, téma uzavřel tím, že černí, hispánští a jihoasijští studenti mají nižší IQ než severovýchodní Asiaté a běloši, a proto je jejich nepřítomnost v programu tímto vysvětlitelná.

Výsledky projektu byly v pondělí vyvěšeny v prostorách školy, ale už ve středu byly odstraněny kvůli stížnostem studentů, rodičů i zaměstnanců. O případu informoval list Sacramento Bee.

Chrysanthe Vidal, která v programu působí a je Afro-Američanka, řekla, že to mnoha lidem, zvláště těm barevným, ublížilo. Řekla také, že student, který projekt vyhodnotil, je Asiat, který má ze třídy pověst člověka, co dělá rasistické poznámky. Kvůli jeho věku média nezmiňují ani jeho jméno, ani se jej nepokusily kontaktovat.

Výsledky projektu vystavené ve škole. Foto Sacramento Bee

Program HISP má v současnosti 508 studentů. 12 z nich jsou černoši. 80 Hispánci, 104 Asiaté, 312 bílí. To je 2 procenta pro Afroameričany, 15 procent pro Hispánce, 20 procent pro Asiaty a 63 pro bílé. Demografické rozdělení všech studentů na této střední škole bylo v minulém školním roce 24,4 procent bílí, 8,6 procent Afro-Američané, 15,8 procent Asiaté a 41,6 procent Hispánci. Počet hispánských a černých studentů v elitním programu HISP tedy skutečně neodpovídá jejich počtům v celkovém studentstvu.

Asijský student závěry projektu podpořil online testy IQ, které měl nechat provést studenty různých ras ačkoliv vycházel i z odborné literatury, která popisovala výši změřeného IQ u různých ras, jako například kniha z roku 1994 The Bell Curve.

Škola má nyní v ruce horkou bramboru. Mluvčí školy řekl, že ačkoliv je projekt kontroverzní, neporušil žádná pravidla. Škola prý nyní hledá vhodnou odpověď na tento “incident”. Stihl ale říct, že výsledky testu neodrážejí kulturu, kterou na škole mají. Afro-Američtí studenti se nyní na škole cítí “nesví”.

Komentáře

komentáře