Na Kostarice je letovisko, kam nesmějí bílí lidé

0
Foto Facebok WCHR

Na Kostarice je letovisko, kde nabízejí barevným ženám možnost “odpočinout si od bílých lidí”. O tomto fenoménu natočil dokument magazín Vice.

Do letoviska mají bílí lidé přístup zakázán, protože ti, kdo zde tráví dovolenou, se bílým lidem chtějí úplně vyhnout. Hosté si užívají jógy, meditací a veganského jídla v prostředí, které je prosté, jak zakladatelka říká, mikroagrese a pasivní agrese, které prý v USA existují.

Andrea X., která letovisko Women of Color Healing Retreat vytvořila, tvrdí, že “kompletně vyřadila bílé lidi ze svého života”. Prý už nadělali dost škody.

Vice News na místě pořídili reportáž, která ukazuje letovisko za stovky tisíc dolarů pro komunitu zcela oproštěnou od bílých lidí.

Andrea X. říká, že se jednoho dne rozhodla bílé lidi zcela vymazat ze svého osobního života. Bílí by podle ní neměli dostávat pasy kvůli tomu, jak destruktivní umějí být.

“Jsou tady, jsou všude. Myslím, že by vůbec neměli mít pasy,” říká. “Nemám pro bílé lidi žádná doporučení. Chceme mít svůj vlastní prostor.”

Andrea ženám dovoluje, aby v její společnosti strávily 10 dní, kdy mohou mluvit o své frustraci ze života v USA. Mnohé, které přicházejí z většinově bílých států, svůj výlet využívají k tomu, aby, jak říkají, se detoxikovaly od rasismu v USA. V cizině se prý cítí více doma než v USA. A s Donaldem Trumpem, jako prezidentem, je to prý ještě horší.

Andrea X. chce v Kostarice vytvořit černý národ, který by byl jen pro barevné lidi. “Bude to jen komunita černých lidí,” říká.

Středoevropan nechce radit, ale taková komunita již v oblasti střední Ameriky existuje na Haiti. A Donald Trump prý pro tuto zemi nedávno použil výraz “shithole country”.

Komentáře

komentáře