Kontroverze kolem černého malíře, který namaloval nový obraz Obamy

0
Foto: Shawn Thew/EPA

V posledních dnech hlavně liberální americký tisk nepsal téměř o ničem jiném, než o nových portrétech Baracka Obamy a jeho ženy Michelle, které budou umístěny v Národní galerii. Jejich autorem je černošský umělec Kehinde Wiley, který sám sebe identifikuje, jako gaye.

Nicméně všeteční uživatelé internetu upozorňují na dvě malby tohoto umělce, které by v případě, že by se jednalo o bílého umělce, který by namaloval Trumpa, a role na obrazech by byly vyměněné, vyvolaly takový skandál, že by o něm věděly i české babičky z té nejzapadlejší vesnice.

Wiley namaloval obrazy prý založené na biblickém příběhu Judity, která uřízne hlavu asyrskému generálovi Holofernesovi. Jenže v jeho podání Juditu představuje černá žena a generál Holofernes, tedy jeho hlava, je tu jako bílá žena.

Judith Beheading Holofernes by Kehinde Wiley #wow #wileyrva #vmfa

Příspěvek sdílený Anne Lane Witt (@annelanewitt),

“Judita a Holofernes jsou z Wileyho poslední výstavy a jeho první série obrazů ukazující ženy,” stojí na vysvětlivce v Muzeu umění v Severní Karolíně z roku 2012. “Wiley převádí tento obraz odvážné, silné ženy do současné verze, která souzní s hněvem a počestností.”

V čísle New York Magazine z toho samého roku Wiley vysvětluje, že jde o o ztvárnění biblické scény, kdy Juditu přetvořil v černou ženu. Zároveň zde ale tvrdí, že jde o “hru na zabíjení ‘bělouše’ (whitey)”, což je pro mnohé černochy folklór. Jejich nenávist k bílým tu byla ještě dřív, než ji zpopularizoval Malcolm X a další.

Středoevropan opět vyzývá k představě, jaký poprask by vzbudilo, kdyby všechny role byly vyměněné. Tedy bílý malíř, bílá žena držící uříznutou hlavu černé ženy, a hra na zabíjení “černejch”. Ten poprask si snad ani nejde představit. Ale protože je to obráceně, Wiley a jeho obrazy se dostanou do Národní galerie.

Komentáře

komentáře