Muslimové ve Švédsku požadují, aby jim bylo dovoleno volání k modlitbě

0
Shutterstock

Muslimové ve Švédsku požádali o povolení vysílat volání k modlitbě a tvrdí, že by to posílilo integraci.

Muslimská nadace ve Växjö poslala policii o žádost o povolení každý pátek vysílat přes reproduktory tříminutové volání k modlitbě. Reproduktory by vysílaly od mešity.

“Chceme, aby Švédsko muslimům ve Växjö dovolilo se cítit víc jako doma. Islámská komunita by měla být hrdá na svou kulturu, a necítit, že ji musí skrývat,” říká imám Ismail Abu Helal.

Imám řekl pro Smålandsposten, že věří, že povolení volání k modlitbě by mělo na město pozitivní efekt, a že by umožnilo muslimům se lépe integrovat do čtvrti Araby, ve které už v roce 2008 mělo 58 procent rezidentů cizí původ.

“Muslimové tu nejsou na návštěvě, my tu žijeme,” říká.

S uznáním, že reakce na volání k modlitbě mohou být smíšené, říká: “Vše nové zpočátku vyvolává obavy, ale nakonec to bude dobré.”

Žádost nyní posuzuje Úřad pro hygienu a životní prostředí, aby zhodnotil, jak volání k modlitbě ovlivní životy lidí žijících v blízkosti mešity.

Policie vyčká na zprávu úřadu, než vydá vlastní rozhodnutí, ale už nyní říká: “Tak jak to vidíme, bude pro nás těžké říct ne, protože ve Stockholmu muslimové povolení dostali.”

V Německu v podobném případu nedávno soud rozhodl pro zákaz volání k modlitbě.

Komentáře

komentáře