V britských věznicích lidé ze strachu konvertují k islámu. Někdy i násilím.

0
Věznice v Brixtonu, Wikipedia, David Anstiss

Kaplan, který byl údajně vyhozen z věznice v Brixtonu pro své “extrémní” křesťanské názory, tvrdí, že někteří vězni jsou nuceni konvertovat k islámu výměnou za ochranu před gangy.

Pastor Paul Song, který má 20 let zkušenost s rehabilitací vězňů, řekl pro Sunday Express: “Pokud je někdo bez víry a dostane se do vězení, kde chce mít pokoj, musí se stát muslimem. Potom je pod ochranou.

“Někteří lidé byli ke konverzi přinuceni. Jak to vím? Protože pár lidí za mnou přišlo a řeklo mi to. Je to velmi citlivá záležitost.”

Song, který se narodil v Koreji, byl obviněn vedoucím kaplanem, imámem Mohammedem Yusufem Ahmedem, že prý káže příliš radikálně a jeho křesťanské názory jsou extrémní.

Křesťanskému pastorovi bylo v září 2017 vedením věznice v jižním Londýně sděleno, že je zbaven funkce kvůli obviněním z nevhodného chování, včetně tvrzení imáma, kterého prý Song nazval teroristou.

“Nikdy jsem nic takového neřekl. Takové komentáře bych neudělal. Pracuji ve věznicích mnoho let s lidmi mnoha náboženských přesvědčení a nikdy nebyly stížnosti,” říká Song.

Song věří, že je diskriminován proto, že je křesťan, a ačkoliv smí pracovat v jiných věznicích, neudělá to, dokud nebude jeho jméno očištěno.

“Ve vězení se ke mně chovali hrozně. Muslimští vězni mě bili do zad. Ale v Soulu jsem pracoval jako policista. Dokážu se přes to přenést,” říká.

Od svého odchodu se v jeho prospěch vyjádřily stovky bývalých vězňů, kteří mu vděčí za svou rehabilitaci. Podle Andrey Williams z Christian Legal Centre jeho práce v Brixtonu obrátila mnoha vězňům jejich životy naruby.

Pastor Song také tvrdí, že mu imám Ahmed řekl, že chce v Brixtonu změnit křesťanskou dominanci. A to se prý daří.

V roce 2015 asociace vězeňských dozorců zjistila, že rostoucí počet nemuslimských vězňů je nucen platit “ochrannou daň” – zvanou jizya, pokud nekonvertují. V prosinci toho samého roku šéf inspektor věznic Nick Hardwick varoval, že islámští extremisté používají britské věznice pro nábor potenciálních teroristů.

Problém umocňuje i fakt, že ve věznicích je dovoleno kázat i imámům s extremistickými názory. Vyjádřil se k tomu i protiteroristický think-tank Quilliam: “Jsme si vědomi několika jednotlivců zaměstnaných ve vězeňské službě, kteří mají napojení na extremistické skupiny. Věznice jsou inkubátory extremismu. Mladí lidé přicházejí jako drobní zločinci a odcházejí jako extremisté.”

Komentáře

komentáře