Izraelská ministryně spravedlnosti: Izrael si musí uchovat židovskou většinu i na úkor lidských práv

0
Ayelet Shaked, Wikipedia / Government Press Office (Israel)

Izraelský list Haaretz zveřejnil slova izraelské ministryně spravedlnosti Ayelet Shaked, která se vyjádřila k navrhovanému zákonu o národním státě v tom smyslu, že židovský stát musí zajistit rovná občanská práva, ale ne rovná národní práva.

Ministryně řekla, že nebýt plotu vztyčenému na hranici s Egyptem “čelili bychom tu nyní plíživé invazi z Afriky.” Plot zabránil tomu, aby se do Izraele dostali migranti ze Sudánu a Eritreje.

Během kongresu nazvaném Judaismus a demokracie Shaked řekla: “Myslím, že judaizace Galileje není urážlivý výraz. Byli jsme tak zvyklí mluvit. V posledních letech jsme tak mluvit přestali. Myslím, že je to legitimní i bez porušení práv arabských obyvatel Izraele.”

A dále řekla: “Je třeba udržet židovskou většinu i za cenu porušení práv. Nicméně udržení židovské většiny musí prý být vyvažováno s demokratickým jednáním, kdy ani jedno nesmí převážit to druhé.

Shaked věří, že judaismus a demokracie jsou hodnoty, které vedle sebe mohou existovat. “Z ústavního pohledu je demokracie výhodná a musí být vyvážená a Nejvyšší soud musí dostat další ústavní nástroj, který dá moc i judaismu.”

Shaked kritizuje vývoj v Izraeli, který kladl více důraz na univerzální hodnoty a ne na židovský charakter státu. Nový zákon má židovskou identitu ochránit. Prý to samozřejmě jde i bez zákona, ale s ním to bude lepší.

Ze zákona má být vyškrtnuto slovo rovnost. “Izrael je židovský stát. Není to stát pro všechny národy. Tedy, rovná práva pro všechny občany, ale ne rovná národní práva. Jsou místa, kde musí být charakter židovského státu zachován a to někdy i na úkor rovnosti.”

Zákon prý nemá určovat, kdo je Žid. “Každý má svůj vlastní judaismus. V zákoně, když mluvíme o Židovi, znamená to národnost. A zmínila, že pokud chce být židovská komunita jen židovská, je to prý zcela v pořádku.”

Komentáře

komentáře