Švédský policista vyšetřován pro výrok, že epidemie znásilnění souvisí s masovou migrací

0
Foto: Facebook Peter Springare

Švédský policista Peter Springare, který loni získal mezinárodní pozornost kvůli svým výrokům na téma kriminality migrantů ve Švédsku, byl nahlášen svým kolegům za výrok, že skupinová znásilnění jsou pro Švédsko novým fenoménem, a jsou důsledkem posledních 10 až 15 let migrační politiky, píše švédský list Aftonbladet.

“Také etničtí Švédi páchají násilí ve skupině, ale ne v takové míře, jako v zahraničí narození pachatelé,” tvrdí Springare. Jeho komentář, který byl nahrán švédskou televizí TV4, byl nahlášen policii, která oznámila, že bylo zahájeno vnitřní vyšetřování.

Mluvčí policie potvrdil, že věc převzalo vnitřní oddělení, a že komentáře Springara mohly potenciálně poškodit důvěru veřejnosti k policii.

Jiní, jako Anne Ramberg, ze švédské Právní společnosti, byli kritičtější. “Je to pozoruhodné. Všichni státní zaměstnanci a většina poslanců musí mít lepší úsudek a přiklonit se k naší formě vlády a hodnotám, které vyjadřuje. Tato prohlášení jsou téměř rasistická.”

Minulý rok Springare napsal, že téměř veškerý zločin v zemi je páchán migranty. Když ho označovali za rasistu, odpověděl: “Pokud nemůžete mluvit o zločinu mezi migranty bez toho, aby vás nenazvali rasistou, tak je to hodně špatné.”

Policie původně hrozila, že jej bude vyšetřovat pro podněcování k rasové nenávisti, ale vyšetřování bylo zastaveno. Jiný problém mu hrozil, když byl obviněn za to, že se naboural do policejní databáze, aby získal statistiky pro svá tvrzení.

Komentáře

komentáře