V maďarském parlamentu leží zákon proti Sorosovi

0
888.hu

Do maďarského parlamentu se dostal zákon, který by ministerstvu vnitra dal pravomoc zakázat nevládní organizace, které podporují migraci a představují “ohrožení národní bezpečnosti”.

Zákon, který byl parlamentu podán v úterý, je klíčovou částí antimigrační kampaně premiéra Orbána, která cílí na amerického finančníka George Sorose, který usiluje o propagaci liberálních hodnot v zemích střední a východní Evropy.

Zákon, který by uvalil 25 procent daň na zahraniční dotace neziskovkám, které hájí migraci do Maďarska, má zastavit nelegální migraci, která podle Orbána narušuje stabilitu v Evropě a je prý částečně kontrolována právě Sorosem.

Orbánovy postoje jsou v Maďarsku velmi dobře přijímány. V dubnových volbách se očekává jasné vítězství jeho strany Fidesz. Již potřetí za sebou.

Zákon říká, že neziskovky, které “sponzorují, organizují nebo podporují vstup nebo pobyt občanů ze zemí třetího světa na maďarském území přes bezpečnou třetí zemi se kvalifikují jako organizace podporující migraci.”

Taková aktivita, jako je vedení kampaní, obhajoba, hledání dobrovolníků, výroba informačních letáčků – by musela být schválena ministerstvem vnitra, které by mohlo odmítnout organizaci povolit, pokud by vidělo “ohrožení národní bezpečnosti.”

O zákonu a jeho detailech Středoevropan informoval již v lednu.

Komentáře

komentáře