Gang okradl a zbil 97-letou Švédku v jejím bytě

0
Čtveřice pachatelů. Foto z policejního spisu. Odkaz v článku.

Z policejních záznamů vyplaval na povrch jeden z případů kriminality migrantů ve Švédsku, které se establishment snaží úzkostlivě skrývat před veřejností ať už zákazem zveřejňování etnicity pachatelů, nebo jednoduchým nezveřejněním případu vůbec.

Případ z 31.srpna 2017 začal v noci, kdy se 97-letá Elsa žijící ve městě Malmö probudila ve své ložnici a zjistila, že kromě ní jsou v místnosti další čtyři muži. Elsa, která žije sama v domě v Marieholmsvägen si nejprve myslela, že jde o pečovatelskou službu. Měla částečně pravdu. Jeden z mužů, Haiderat Salim (28) jako ošetřovatel pracoval a dokonce ve čtvrti, kde Elsa žije. Nicméně tentokrát sebou vzal tři žadatele o azyl ze severní Afriky a Elsu nepřišli ošetřit ale oloupit.

Jeden z nich ji přiložil na krk šroubovák a řekl: “Jestli budeš křičet, bodnu tě!”

Podle původního policejního vyšetřování, které je celé v tomto souboru, gang hledal peníze. Pracovali klidně a metodicky. Byt staré ženy obrátili vzhůru nohama. Prošli skříně, odnesli její starou televizi. Vzali její svatební prsteny – poslední hmatatelnou památku na jejího manžela. Zakouřili si, špačky cigaret nechali na zemi, čímž po sobě zanechali DNA. Nakonec Elsu vystrčili z postele na zem, aby prohledali matraci. Když nic nenašli, byli zklamaní a rozhodli se Elsu zbít.

Byl Elsy po práci lupičů

“Mám v páteři osteoartrózu, tak to moc bolelo,” vypověděla.

Fotografie ukazuje její záda.

Gang odešel až brzy ráno a Elsu nechal ležet na zemi. Trvalo více než hodinu, než kolemjdoucí na ulici slyšel její volání a uvědomil policii.

Policie byla nejprve bezradná. Měla stopy DNA, ale v databázi tyto vzorky nebyly. Poté, 4.září dostala policie hovor, že se někdo vloupal do bytu, kde žije jiná starší žena, ale soused je vystrašil a zavolal policii. Policejní hlídce se muže podařilo dopadnout.

Když hlídka prohledávala jejich auto, našli zákaznickou kartu do supermarketu na jméno Elsa Harsten. Krátký hovor kolegům ověřil, že Elsa Harsten byla před několika dny obětí vloupání. Bylo jasno.

Čtyři migranti, z nichž jeden, Salim, měl švédské občanství, byli na místě zatčeni. Testy DNA prokázaly že byli na místě vloupání k Else domů. Imigrační úřad už rozhodl o deportaci dvou z nich.

Salim byl v prosinci u soudu v Malmö odsouzen na 5 a půl roku vězení. Další, kvůli svému nízkému věku, dostali menší tresty. Jeden z nich, protože prohlásil, že mu není 18, a soud se jeho tvrzení rozhodl nijak neprověřovat, skončil jen v ústavu pro mládež.

Jeden z mnoha případů dnešního Švédska.

Komentáře

komentáře