Turecký premiér hrozí USA válkou kvůli Kurdům. Erdogan hrozí “otomanskou fackou”

0
Foto: عناصر من الجيش التركي

Turecký premiér varoval, že jeho země bude bojovat s USA, pokud budou Spojené státy stát v cestě proti-kurdským operacím. Řekl to krátce před schůzkou amerického ministra zahraničí Tillersona a tureckého prezidenta Erdogana.

Binali Yıldırım pro Deutsche Welle řekl, že Spojené státy porušují svůj závazek NATO, když bojují po boku kurdských YPG proti Islámskému státu.

“My máme s YPG problém,” řekl. “Ale když Spojené státy začnou proti nám po boku YPG bojovat, budeme proti nim bojovat také.”

Už předtím Erdogan hrozil, že americké jednotky dostanou “otomanskou facku”, pokud se střetnou s tureckými silami, které vpadly do Sýrie. Jde o odkaz na Turky vedenou Otomanskou říši, která kdysi dobyla většinu středního východu a část Evropy včetně Kypru, Řecka, Srbska a Maďarska.

“A je jasné, že ti, kdo tvrdí, že zareagují agresivně, pokud na ně udeříme, nikdy nedostali otomanskou facku,” řekl Erdogan poté, co americký generál Funk varoval: “Udeříte na nás, zareagujeme agresivně. Budeme se bránit.” Prohlásil to na inspekci amerických vojáků v Manbiji, jen pár metrů od Turky podporovaných sil.

“Zničíme každého teroristu, kterého uvidíme, a začneme s těmi, kteří stojí na straně Američanů,” dodal Erdogan.

“Pak pochopí, že je lepší na straně teroristů nebýt.”

Pokud je Donald Trump pořádný chlap, toto otomanské vyhrožování si nenechá líbit, a vymaže tureckou armádu z povrchu země.

Komentáře

komentáře