Fake news: Střelec z Floridy neměl spojení na bílou milici

0
Nikolas Cruz. Foto: Broward County Jail

V některých hlavních českých médiích se včera objevila informace, že student z Floridy, který zastřelil a zranil několik desítek svých spolužáků, byl bělošský extremista. Šlo o neověřenou dezinformaci převzatou z jiných fake news médií z USA.

Floridská policie na tato tvrzení zareagovala a vydala prohlášení pro místní média, že nemá žádnou informaci, která by vraha Nikolase Cruze spojovala s polovojenskou skupinou operující v Tallahassee, tzv. Republic of Florida Militia. S informací původně přišel údajný vůdce skupiny, Jordan Jereb.

Jeho vyjádření spustilo v médiích bouři a ta to bez ověření přebírala dál a tvrdila, že Cruz je napojen na bílou extremistickou pravici.

Několik hodin poté, co tyto zprávy obletěly svět, a s nadšením je zveřejnila i česká fake news média, mluvčí úřadu šerifa Leon County, Grady Jordan, médiím sdělil, že toto tvrzení se nezakládá na skutečnosti. Podle úřadu neexistuje spojení mezi Cruzem a zmíněnou skupinou. Jejího vůdce Jereba tamní úřady velmi dobře znají.

Po vyjádření šerifa už Jereb své tvrzení nechce opakovat. Na sociálních sítích pak napsal, že šlo o nedorozumění.

Spojení mezi skupinou a střelcem nepotvrdila ani organizace Southern Poverty Law Center, která monitoruje pro-bílé skupiny v USA.

Komentáře

komentáře