Tunisan, který používal 19 identit, konečně dopaden

0
Foto: dpa

Neúspěšný žadatel o azyl z Tuniska, který používal 19 falešných identit, by mohl být konečně deportován. V minulosti se mu deportaci podařilo čtyřikrát uniknout.

Fathi Ben M. byl zatčen loni v prosinci na Varšavském mostě v Berlíně kvůli prodeji drog, ale policie ho nechala jít, protože na něj neměla zatykač. Tunisanovi se léta dařilo policii unikat a vzdorovat deportačním rozhodnutím, ale minulý víkend byl zatčen a policie tvrdí, že tentokrát bude deportován určitě, píše Berliner Zeitung.

Fatih Ben M. přišel do Německa nelegálně v roce 2014 a byl umístěn do Bautzenu v Sasku. Během posledních let se mu podařilo zmizet úřadům z radaru, vyhnout se deportacím a přestěhovat se do Berlína.

Poté, co ho v prosinci policie nechala jít, někteří v Sasku tvrdili, že může mít vazby na radikální islamisty a představuje hrozbu. Ačkoliv bylo toto podezření vyloučeno, jeho puštění na svobodu ukazuje podobnost s případem jiného Tunisana, Anise Amriho, který jako neúspěšný žadatel o azyl před rokem na vánočním trhu v Berlíně nákladním autem zabil a zranil desítky lidí.

Amri, který také používal několik identit na získávání sociální podpory, byl v Berlíně také součástí obchodu s drogami. Měsíc před útokem byl zatčen a policie měla možnost nechat ho deportovat, ale místo toho ho nechala jít.

Levicová koaliční radnice v Berlíně je hlasitou odpůrkyní deportací a v této věci německé federální vládě vzdoruje. Podle odhadů žije v Berlíně asi 50 tisíc neúspěšných žadatelů o azyl a 11 tisíc z nich by mělo být deportováno.

Komentáře

komentáře