Sýrie podpoří na severu země Kurdy proti Turecku

0
YPG Afrin, al-Sura

Milice napojené na syrskou vládu vstoupí do regionu Afrin. Potvrdila to dnes syrská média poté, co zástupci Kurdů oznámili, že mezi nimi a Syrskou armádou došlo k dohodě, která má tureckou ofenzívu v regionu ukončit.

Turecko reagovalo, že uvítá jakýkoliv krok Damašku, který bude namířen proti kurdským milicím YPG, ale pokud prý syrské jednotky přicházejí, aby kurdské bojovníky chránily, turecký útok prý bude pokračovat.

Turecko minulý měsíc zahájilo spolu se spřátelenými islamistickými skupinami operace proti YPG na syrském území. Ankara YPG považuje za teroristickou organizaci.

Turecká ofenzíva zkomplikovala už tak napjatou situaci v Sýrii. Turecko jako člen NATO je fakticky spojencem USA, ale USA je bojový spojenec Kurdů. Rusko je zase spojencem Sýrie, ale nechce s Tureckem konflikt. No a směs milic, se kterými se v Sýrii spojilo Turecko, jsou zase často nepřáteli jak Rusů tak Američanů.

Turecko také minulý týden pohrozilo USA, že pokud se bude do konfliktu vměšovat, vstoupí s USA do války.

A konečně co se vztahu YPG a Sýrie týče, kromě pár střetů se během války tyto dvě strany konfliktu vyhýbaly. O budoucnosti Sýrie mají obě strany jiné představy, turecký vpád na syrské území je spojil.

Státní syrská agentura SANA oznámila: “Lidové síly do Afrinu dorazí během pár hodin, aby podpořily rozhodnost lidí v konfrontaci agrese.”

Komentáře

komentáře