Dvě fotky ze Saigonu. Jednu zná celý svět, druhou jen pár lidí.

0
Foto: Eddie Adams

Říká se, že tato fotka od amerického fotografa Eddieho Adamse posílila americké protiválečné hnutí. Nezúčastněný pozorovatel vidí jihovietnamského vojáka, spojence USA, jak ranou z pistole popravuje jakéhosi civilistu. Vše ale bylo jinak a k pochopení souvislostí musíme znát i druhou fotografii, která té známější předcházela.

30.ledna 1968 zahájil Vietcong na území jižního Vietnamu mohutnou ofenzívu. Hlavní úder byl namířen proti hlavnímu městu Saigonu a protože Vietcong byli partyzáni, nešlo o standardní vojenský útok. Komunističtí Vietnamci v civilu zaútočili na několik důležitých cílů ve městě a také podle předem připravených seznamů obcházeli Saigon a likvidovali vojáky, policisty a úředníky jihovietnamského režimu.

Jednu z likvidačních skupin vedl i Nguyễn Văn Lém. Skupina zaútočila na tankovou základnu a když se jí zmocnila, Lém zatkl plukovníka Nguyen Tuana s jeho rodinou a nutil jej, aby mu vysvětlil, jak se obsluhuje tank. Když plukovník odmítl spolupracovat, Lém jej zavraždil a uřízl mu hlavu. Poté vlastnoručně podřezal jeho ženu a šest dětí a také jeho 80-letou matku. Rudé řádění přežil jen zraněný desetiletý chlapec a jeho následky připomíná tato fotografie.

Jihovietnamští vojáci Léma zajali u masového hrobu, kde leželo 34 zavražděných civilistů. Lém se ke zločinům přiznal a řekl, že je na ně hrdý.

Byl u toho tehdy i policejní šéf Nguyễn Ngọc Loan, který předtím viděl vraždu jednoho ze svých mužů, kterému Vietcong zavraždil i ženu a tři malé děti. Když před něj Léma předvedli, generál jej jako tzv.ilegálního bojovníka popravil.

Americké veřejnosti byl díky sympatizujícím levicovým novinářům celý příběh zatajen. Vnímali jen údajnou krutost jihovietnamského velitele a nevěděli, že popravě bojovníka Vietcongu předcházel chladnokrevný masakr žen, dětí a důstojníků. I na základě této zfalšované historie byl vytvořen obraz kruté války proti nevinným severním Vietnamcům, který pak byl přenesen i na filmová plátna. Fakta ukazují, že protikomunistické síly ve Vietnamu čelili krutému a ďábelskému nepříteli, k jehož likvidaci bylo dobré použít všech prostředků.

Komentáře

komentáře