Rakouští Zelení chtějí rychlejší uznání azylantů-doktorů. V Německu takoví způsobili už dvě úmrtí.

0
Ilustrační foto Shutterstock

Zelený politik z Horního Rakouska, Rudi Anschober, chce zrychlení procedur uznání lékařských titulů pro doktory ze zemí třetího světa. Podle něj by azylanti, kteří jsou doktoři, měli za určitých podmínek dostat pracovní povolení rychleji, píše Wochenblick.

Němečtí lékaři před tím ale ostře varují a naopak doporučují zpřísnění podmínek. Doktoři ze zemí, které nejsou součástí EU, by podle nich měli projít státní zkouškou, aby v Německu dostali povolení. Požaduje to prezident německé federální lékařské asociace Frank Ulrich Montgomery.

Množí se i zprávy o incidentech s těmito “azylovými doktory”. Píše o tom neuropsycholog, profesor Wolfgang Meins. “To, k čemu v posledních letech došlo, v jaké frekvenci, že se prezident asociace bojí o zdraví pacientů, si vůbec nenachází cestu do médií.”

V Německu jsou přitom díky doktorům-azylantům již nejméně dva mrtví. Ve Vestfálsku zavinil gynekolog z Libye smrt dítěte při narození, protože neměl dost znalostí. Nejprve byl podmíněně odsouzen, ale již pracuje v jiné nemocnici.

V druhém případě zemřel muž po požití alkoholu. Byl jednoduše přijat na psychiatrii a bez další diagnózy zde zemřel na krvácení do mozku. Jak doktor z ambulance tak doktor na příjmu byli doktory “s tituly ze zahraničí a pochybnými jazykovými znalostmi”, píše asociace.

Komentáře

komentáře