V jednání agresivního policisty neshledala GIBS trestný čin

0
screen shot

Právní aktivista Tomáš Pecina zveřejnil na svých stránkách rozhodnutí Generální inspekce bezpečnostních sborů ve věci agresivního příslušníka policie, kterému podle dostupných videí před rokem na demonstraci Dělnické mládeže v Brně ujely nervy. Podle GIBS trestný čin nespáchal.

Na loňské prvomájové demonstraci Dělnické mládeže bylo tehdy tajných možná víc, než účastníků obou znesvářených táborů. Vedle stoupenců Dělnické mládeže tu byli i levicoví aktivisté, a mezi pořadateli DM a levičáky docházelo ke slovním konfliktům a strkanici. Vše za dohledu přítomného antikonfliktního týmu a policistů v civilu, kteří stáli buď bezprostředně u těchto sporů, nebo v jejich těsné blízkosti.

Zveřejněné video pak v čase 0:40 ukazuje, jak se jeden tajný policista, Jan Vyvial, pouští poměrně ostře pěstmi do jednoho z pořadatelů, na což reagují jiní pořadatelé a v domnění, že jde o militantního levičáka se jej snaží eliminovat. Téměř okamžitě zasahuje antikonfliktní tým a další policisté, kteří policistu Vyviala zřejmě jako svého kolegu neznali, a jako zjevného agresora jej eliminují.

Provokující policisté se brzo vzpamatovali, a jeden z pořadatelů, který se agresivního policistu snažil složit, dostal obvinění. Poměrně rychle rozhodl i samosoud a odsoudil jej k podmíněnému trestu. Pořadatel se ale odvolal a musel proběhnout řádný soud. U něj byl shledán nevinným a agresivní policista byl zmíněn v rozsudku za své profesní a lidské selhání a pro svou tendenční a účelovou výpověď.

Věc byla tedy postoupena GIBS a čekalo by se, že policista bude obviněn z nějakého trestného činu. To se ale nestalo. GIBS v jeho jednání žádný trestný čin nespatřila.

Tomáš Pecina se k rozhodnutí na svém webu ironicky vyjadřuje: “Autorem písemnosti je plk. Kamil Fejta; lidem jako on můžeme děkovat, že máme policii, která si může dovolit provokovat trestnou činnost – tak jako při operaci Fénix – nebo beztrestně zbít účastníky demonstrace a ještě o tom křivě vypovědět. Hoši, děkujem!”

Komentáře

komentáře