Německé věznice si neví rady s rostoucím počtem islamistických vězňů. Je to časovaná bomba

0
Muslimští vězni v Austrálii obývají vlastní křídlo. V Německu je to podobné. Foto news.com.au

Německé věznice řeší problém, co s uvězněnými islámskými extremisty, jejichž číslo kvůli stále dalším vyšetřovaným případům jistě poroste.

V současné době je v německých věznicích asi 150 nebezpečných islamistů. Čísla německé kriminální policie zveřejnil dnes Die Welt.

Tito muži si buď již odpykávají trest, nebo jsou ve vazbě za činy spojené s terorismem. Nejde tedy o žádné ideozločince, ale o teroristy.

“V dalších pár letech musíme očekávat další vlnu extremistů v našich věznicích,” říká ministryně spravedlnosti Hesenska, Eva Kühne-Hörmann (CDU). Má na mysli stovky případů vyšetřování proti islamistům, které v současnosti běží po celém Německu. Často jde o džihádisty vracející se z bojů na středním východě. Podle ministryně jejich vysoké počty prakticky znemožňují jejich deradikalizaci.

Podle ní se islámští extremisté ve vězeních sdružují, což jejich integraci ztěžuje. Když z vězení odejdou, jsou to stále ti stejně radikální, možná i více radikální, islámští extremisté, kterým německá společnost nemá co nabídnout.

Podle německé kriminálky se v roce 2017 vyšetřovalo pětkrát více případů souvisejících s terorem, než rok předtím. Šlo o asi 1200 kauz a 80 procent z nich má souvislost s islámem. Jedná se jak o radikální kazatele a neúspěšné atentátníky, tak i o lidi vracející se od Islámského státu.

Vysoký počet islamistů představuje riziko i pro zaměstnance věznic. Ve Francii dozorci kvůli násilí v přeplněných věznicích ze strany muslimů dokonce stávkovali.

Komentáře

komentáře