Švédské ministerstvo kultury prý podporuje jen politicky korektní, progresivní literaturu

0
Shutterstock

Mnoha Švédům už dochází trpělivost s vládní politikou. Nejnověji se ozval knižní vydavatel Kristoffer Lind, který vládu kritizuje za to, že dává peníze jen na knihy, které podporují tzv. sociální spravedlnost a rozmanitost, a na kvalitní literaturu nedává nic.

Lind tvrdí, že Kulturní rada, kterou vede ministryně kultury za Zelené, Alice Bah Kuhnke, používá grantový systém na propagaci politicky korektní literatury ve Švédsku, informuje Göteborgs Posten.

“Pokud máte uznávanou africkou spisovatelku, dostanete grant na cokoliv. Pokud se ale jedná o bílého Američana, a je jedno, jestli vyhrál Nobelovu cenu, je těžké podporu získat,” říká.

Ředitel Kulturní rady Staffan Forssell prioritní financování jistých kauz hájí s tím, že nejde o názory managementu, ale o širokou shodu.

Není to poprvé, co byla Bah Kuhnke kritizována za své politicky korektní názory. Minulý rok navrhovala, aby byli bojovníci Islámského státu přivítáni, až se vrátí zpátky, a byla jim poskytnuta pomoc, aby se mohli znovu integrovat do švédské společnosti. Asi tak, jak byli integrováni předtím, než odešli do Iráku a Sýrie.

Nedávno vyvolalo rozruch jmenování v Pakistánu narozeného Qaisara Mahmooda do čela Rady pro švédské národní dědictví, protože Mahmood se vyjádřil, že o švédské kultuře nic neví.

Politická korektnost stála i za zprávou z univerzity v Uppsale, která tvrdila, že na oblečení nalezeném na vikingském pohřebišti bylo vetkáno slovo Alláh. Jak se ukázalo, v době, kdy bylo oblečení vyrobeno, druh písma, který byl na něm nalezen, ještě neexistoval.

A konečně loni v srpnu vyšlo najevo, že archeologické nálezy z Doby železné končí na smetišti a jsou recyklovány.

Komentáře

komentáře