Turecko hrozí Řecku invazí kvůli ostrovům. Erdogan chce obnovit Otomanskou říši.

0
Foto: Turkish Presidential Press Office

Někteří představitelé turecké vládní strany a opozice tento týden pohrozili invazí Řecka kvůli sporným ostrovům v Egejském moři.

Jedná se o ostrovy, které měla ve svém držení Otomanská říše do roku 1923 a o které díky poválečným dohodám přišla ve prospěch Itálie. Díky stejným dohodám si ale Turecko mohlo ponechat Kurdistán. Zatímco Turkům vadí ztráta ostrovů, Kurdům zase vadí ztráta jejich země.

Ostrovy od Italů získalo Řecko a tak pokud je Turecko chce získat zpět, může se to stát buď legální cestou, nebo válkou. A váleční jestřábi mají v dnešním Turecku velkou moc.

Prezident Erdogan, který v posledních dnech pronesl mnoho silných slov hlavně v souvislosti s tureckou invazí severní Sýrie, se nedrží zpátky ani ohledně řeckého území. S poukazem na boje v Kurdy ovládaném Afrinu řekl: “Cokoliv pro nás znamená Afrin, naše práva v Egejském moři a na Kypru jsou stejná.”

Erdogan tvdí, že Turecko chce v severní Sýrii dosáhnout míru zabitím každého teroristy, který tam je. Pro Turecko jsou ale teroristy Kurdové, nikoliv islámské milice, které zde bojují na turecké straně. Dalším cílem, pokud Afrin padne, má být Manbij. Zde je ale základna americké armády, která zde má několik stovek vojáků. Erdogan se už nechal slyšet, že pokud mu budou Američané stát v cestě, napadne i je.

Erdogan se ani netají svými sny o obnově Otomanské říše.

“Říkáme při každé příležitosti, že Sýrie, Irák a další místa v zeměpise našich srdcí nejsou jiná, než naše vlast. Bojujeme, aby cizí vlajka nevlála nikde, kde zazní adhan.”

Adhan je arabský výraz pro islámské volání k modlitbě. Erdogan vyzývá k džihádu, který má obnovit kontrolu Turecka nad územím, které mu kdysi patřilo a zavést zde kalifát. Dokonce řekl, že to, co udělal v Sýrii, bledne před “ještě většími pokusy a útoky v příštích dnech, když Alláh dá.”

Je zvláštní, že k této hrozbě zůstávají naše média a naši politici zatím hluší a slepí.

Komentáře

komentáře