Americký olympionik zachránil z jihokorejských “psích farem” 90 chlupáčů

0
Instagram Gus Kenworthy

Americký lyžař a účastník zimních Olympijských her v Jižní Koreji, Gus Kenworthy, který si už před čtyřmi lety přivezl dvě štěňata žijící na ulici v Soči, udělal pořádně dobrý skutek i tentokrát.

Na svém Instagramu zveřejnil dlouhý příspěvek s pejsky z jedné ze 17 tisíc farem, kde Jihokorejci chovají psi na maso.

V celé zemi je v tuto chvíli chováno okolo 2,5 milionu psů na maso v podmínkách, které jsou pro Evropana nepředstavitelné.

Kenworthy píše, že slyšel argument, že jedení psů je součástí jihokorejské kultury.

“Ačkoliv s tím osobně nesouhlasím, nejsem v pozici, abych na zdejší lidi vkládal západní ideály. Nicméně způsob, jak se k těmto zvířatům chovají, je zcela nelidský a kultura by neměla nikdy sloužit jako omluvenka pro krutost.”

This morning Matt and I had a heart-wrenching visit to one of the 17,000 dog farms here in South Korea. Across the country there are 2.5 million dogs being raised for food in some of the most disturbing conditions imaginable. Yes, there is an argument to be made that eating dogs is a part of Korean culture. And, while don't personally agree with it, I do agree that it's not my place to impose western ideals on the people here. The way these animals are being treated, however, is completely inhumane and culture should never be a scapegoat for cruelty. I was told that the dogs on this particular farm were kept in "good conditions" by comparison to other farms. The dogs here are malnourished and physically abused, crammed into tiny wire-floored pens, and exposed to the freezing winter elements and scorching summer conditions. When it comes time to put one down it is done so in front of the other dogs by means of electrocution sometimes taking up to 20 agonizing minutes. Despite the beliefs of some, these dogs are no different from the ones we call pets back home. Some of them were even pets at one time and were stolen or found and sold into the dog meat trade. Luckily, this particular farm (thanks to the hard work of the Humane Society International and the cooperation of a farmer who's seen the error of his ways) is being permanently shut down and all 90 of the dogs here will be brought to the US and Canada where they'll find their fur-ever homes. I adopted the sweet baby in the first pic (we named her Beemo) and she'll be coming to the US to live with me as soon as she's through with her vaccinations in a short couple of weeks. I cannot wait to give her the best life possible! There are still millions of dogs here in need of help though (like the Great Pyrenees in the 2nd pic who was truly the sweetest dog ever). I'm hoping to use this visit as an opportunity to raise awareness to the inhumanity of the dog meat trade and the plight of dogs everywhere, including back home in the US where millions of dogs are in need of loving homes! Go to @hsiglobal's page to see how you can help. #dogsarefriendsnotfood #adoptdontshop ❤️🐶

Příspěvek sdílený gus kenworthy (@guskenworthy),

I když lyžaři bylo řečeno, že právě na této farmě jsou psi v dobrých podmínkách, shledal je podvyživené a vystavené větru a počasí v těsných klecích.

Kenworthy oznámil, že všech 90 psů z této farmy, bude odvezeno do Spojených států a Kanady, kde budou nabídnuti k adopci. Náklady na jejich cestu zaplatí on.

“Doufám, že má návštěva bude využita k vyvolání pozornosti k nelidskosti obchodu se psím masem zde v Koreji a osudu psů po celém světě, včetně Spojených států, kde miliony psů čekají na milující domovy!”

Komentáře

komentáře