Arcibiskup canterburský: Islám nekompatibilní s britskými zákony

0
Foto: Shutterstock

Právo šaría nemůže být nikdy součástí britského právního systému, říká arcibiskup z Canterbury.

Justin Welby tvrdí, že islámské zákony jsou s těmi britskými nekompatibilní. Ty se prý totiž vyvíjely 500 let na principech rozdílné kultury.

Dodal, že vysoká míra migrace z muslimských zemí může mít dopad na přijímaný obraz toho, jak si vybíráme partnera, na přijímaný věk dospělosti a sexuální aktivity a také polygamie.

Jeho slova následují zprávu ministerstva vnitra, která říká, že všechny páry sezdané v mešitě ještě musí svůj svazek stvrdit civilní manželskou ceremonií, aby byly manželky chráněny před nespravedlnostmi práva šaría.

Také tím popírá pozici svého předchůdce, lorda Williamse, který zařazení práva šaría do britského právního systému podporoval.

Welby tvrdí, že britské právo má hodnoty a domněnky vycházející čistě z křesťanských tradic. “Právo šaría není jen o trestech,” dodává. “Pochází ze zcela jiné právní vědy, které je britské právo vyvíjející se separátně 500 let cizí.”

Vysvětluje, že protože právo šaría vychází z dávných kulturních tradic, které jsou hluboce ukotvené ve víře a chápání boha a ve formování identity, není možné, aby se tento příběh stal součástí jiného příběhu. Není podle něj možné, aby oba systémy fungovaly vedle sebe právě proto, že jsou tak hluboce odlišné a oba vychází z prastarých tradic, které formovaly kulturu, která jim je vlastní.

Komentáře

komentáře