V Tel Avivu demonstrovalo 20 tisíc Afričanů proti svým deportacím

0
Miriam Herschlag

Dav asi 20 tisíc Afričanů, což je více než polovina všech afrických “uprchlíků”, kteří se mají v Izraeli nacházet, se v sobotu účastnil demonstrace v Tel Avivu proti svým deportacím.

Podle článku v Times of Israel se k Afričanům přidali i levicově orientovaní Židé. Společně provolávali hesla o tom, že požadují zastavení deportací, a nesli transparenty v hebrejštině o lásce k cizinci.

Podle izraelského ministerstva vnitra je v Izraeli asi 38 tisíc Afričanů žádajících o azyl. Asi 72 procent z nich jsou Eritrejci a 20 procent Súdánci. Většina přišla mezi lety 2006 a 2012.

Podle zákona schváleného v prosinci mají být azylanti v březnu deportováni do Rwandy a Ugandy, ačkoliv se jedná i o jejich umístění do tzv. bezpečných západních zemí.

Miriam Herschlag

Demonstranty odděloval policejní kordon od asi 150 proti-demonstrantů, kteří drželi transparenty s texty “Lháři, jděte domů” a s obrázky letadel, které je mají deportovat.

“Narodil jsem se a celý život žil ve čtvrti Shapira, a násilí nás tam trápí už roky,” říká Reuven Mirayev. “V noci nemohou chodit ven. Mé dcery musí domu dřív, než se setmí.”

Izraelská policie před demonstrací zatkla dva muže, kteří na internetu vyhrožovali, že na demonstraci zaútočí. “Přátelé, už se to děje, bitva, ve které infiltrátory vyrazíme. Je čas se vzbouřit a bránit náš domov,” psali.

Podle nedávného průzkumu prý dvě třetiny Izraelců s plánovanými deportacemi souhlasí, což je i postoj vlády. Jediná naděje Afričanů je, že úřady jejich deportace organizačně nezvládnou.

Komentáře

komentáře