Domů Svět Sex za jídlo. Pracovníci charit OSN zneužívají v ohrožených oblastech ženy

Sex za jídlo. Pracovníci charit OSN zneužívají v ohrožených oblastech ženy

0
Foto: Hadi Mizban

Pracovníci mezinárodní pomoci, kteří jsou jako zástupci Spojených národů posíláni do konfliktních zón, prý často sexuálně napadají ty lidi, kterým byli posláni na pomoc. Pro BBC to vypověděl bývalý pracovník charity.

Například v Sýrii jde o tak rozsáhlé zneužívání, že ženy odmítají chodit do center distribuce pomoci, protože předpokládají, že za pomoc budou muset nabídnout svá těla.

Humanitární agentury prý zneužívání ignorují, protože využívání prostředníků je jediný způsob, jak se pomoc do nebezpečných částí Sýrie může dostat.

Poradkyně charity Danielle Spencer tvrdí, že jí syrské ženy o tom vyprávěly už v roce 2015 v uprchlickém táboře v Jordánsku.

“Zadržují pomoc a zneužívají ženy na sex,” řekla pro BBC.

“Vzpomínám si, jak jedna žena plakala a byla velice rozčílená tím, co zažila. Předpokládá se, že pokud jdete do distribučních center, že výměnou za pomoc budete muset poskytnout nějakou sexuální službu. Vědělo se o tom a ignorovalo sedm let.”

Stejné zprávy přicházejí i z Haiti a jižního Súdánu. Vysokou míru zneužívání v Sýrii již potvrdil Populační fond Spojených národů (UNFPA).

Jsou známy příklady dívek a žen, které se krátkodobě vdaly za úředníky, aby jim poskytovaly sexuální služby výměnou za jídlo. Rozšířené byly praktiky “něco za něco”, ačkoliv pomoc měla být bezplatná a bezpodmínečná. Nejvíce v ohrožení byly ženy a dívky bez “mužských ochránců”, jako vdovy a rozvedené.

Britská vláda už přestala některé charity financovat, dokud neprokáží, že tato praxe byla stoprocentně vymýcena.

Komentáře

komentáře