Soud nařídil sejmout černý závoj ze sochy jižanských generálů v Charlottesville

0
Twitter @ElsaConesa

Malé vítězství v boji za zachování jižanské historie v USA. Soud rozhodl, že ze soch generálů Lee a Jacksona musí být sundán černý závoj, který je z rozhodnutí města zakrýval, informuje CNN.

Soudce Moore nařídil jejich sejmutí do 15 dní od doručení rozhodnutí. Město je podle svého mluvčího rozhodnutím zklamané, ale zřejmě se neodvolá. Plán města sochy trvale odstranit stále trvá a díky těm, kteří tomuto plánu vzdorují, se jej zatím daří zdržovat u soudu.

Město sochy zakrylo po srpnových demonstracích, které skončily smrtí jedné levicové aktivistky a dvou policistů, se kterými se zřítil vrtulník. Jakoby snad sochy za jejich smrt mohly. Soudce rozhodl, že zakrytí soch je v rozporu s právy veřejnosti sochy vidět a park, ve kterém jsou umístěny, si užít.

“Status, který zakazuje přestěhování nebo poškození takových památníků a monumentů, dává lokalitě povinnost chránit, zachovat a pečovat o ně,” napsal soudce.

Město usiluje o odstranění soch, ale soud mu to zatím nepovoluje. Žalující strana tvrdí, že město umístěním závojů na sochy překročilo své pravomoci, a ani nemá právo sochy odstranit. Boj pokračuje.

Komentáře

komentáře