Švédy na internetu udává skupina financovaná Evropskou unií

0
Foto: IBL

Právníci, bývalí policisté a další aktivisté vytvořili sofistikovanou skupinu “práskačů”, která je odpovědná za navýšení trestních stíhání proti švédským občanům kvůli jejich vyjadřování na internetu.

Skupina, která si říká Näthatsgranskaren, shromažďuje na sociálních sítích data v příspěvcích, které podle ní porušují švédské zákony, a “viníky” nahlašuje policii. Za rok své existence má na svědomí 77 stíhání švédských občanů, informuje SVT.

Skupina ale nahlásila lidí mnohem víc. Prý více než 800. Jenže policie se zabývala jen částí z nich, což může znamenat, že tito samozvaní strážci morálky většinu lidí obvinili, aniž by se tito lidé provinili proti zákonu.

“Vytvořili jsme program, který prohledává sociální média podle klíčových slov, jejich kombinací a frází, které mohou představovat trestný čin,” říká koordinátor udavačského projektu Tomas Åberg. Ten byl prý se svými soudruhy šokován, když zjistil, že mnozí z těch, které udali, byly ženy, nebo lidé v důchodovém věku.

“Byli jsme překvapeni, když jsme viděli dámy starší 65 let psát velmi, velmi ošklivé věci na Facebooku,” říká.

A několik penzistů už také u soudu skončilo. Tak jako 70-letá žena z Dalarny, která napsala na internet, že imigranti zapalují auta a vyměšují se na ulicích.

Organizace před dvěma měsíci začala dostávat peníze od Evropské unie. Nyní se prý chce soustředit na švédské národní volby. V nich jsou favorité protimigrační Švédští demokraté.

Komentáře

komentáře