V berlínských školních třídách vadí gumoví medvídci. Nejsou halal.

0
Gumoví medvídci. Wikipedia / Thomas Rosenau

Levičáci v Berlíně řeší dilema. Jak nepodráždit rostoucí muslimskou komunitu na jedné straně, a jak ve školách zachovat náboženskou neutralitu. Berliner Zeitung píše o rostoucí šikaně nemuslimských dětí v některých školách a o boji za zachování zákona o neutralitě.

Ředitelka základní školy Peter Petersen v berlínském Neuköllnu, Hildegard Greif-Groß, mluví o mnoha případech náboženské šikany na berlínských školách. Často se jedná o případy, kdy má nemuslimský žák sendvič se šunkou, což Korán zakazuje. Problémem jsou ale i gumoví medvídci, kteří obsahují želatinu ze zvířete, které nebylo poraženo halal. Na muslimské dívky je prý navíc i na základních školách ze strany rodiny vyvíjen tlak, aby nosily šátky, či jinou islámskou pokrývku hlavy.

Levičáci v Berlíně nyní senátorce pro školství, Sandře Scheeres, předali petici, která volá po zachování zákona o neutralitě. Ten zakazuje státním zaměstnancům nosit náboženské symboly. Zákon, který je dvanáct let starý, je pod stále větším tlakem i díky tomu, že pracovní soudy se učitelů, kteří byli vyhozeni kvůli porušení zákona, zastávají a přisuzují jim kompenzaci. Stejně smýšlí i Ústavní soud.

Na některých školách v Berlíně ovšem zákon neplatí a učitelky zde závoje nosit smějí. Také část levice se pro revizi zákona už vyjádřila.

Právník Walter Otte, který zastupuje iniciátory petice, říká, že nejsou islamofóbní, jen chtějí dostat náboženství ze škol.

Ředitelka Greif-Groß varuje před “ghettoizací škol” v některých částech Berlína i jinde, kde náboženství hraje velkou roli. Podle ní existují školy, kde je většina žáků buď arabského, tureckého nebo německého původu. Dostává mnoho telefonátů od rodičů, kteří své děti chtějí dostat na školu právě k ní, protože je chtějí uchránit před fanatickými muslimy.

Komentáře

komentáře