Vadí vám nepříjemný pach jiných lidí? Tak jste prý pravičáci.

0
Shutterstock

Lidé, kteří mají větší tendenci si zacpat nos, když cítí nepříjemný pach z jiných lidí, jsou s větší pravděpodobností spíše pravicového zaměření, píše britský levicový Guardian citujíc vědeckou studii.

Studie tvrdí, že pocit nechutenství souvisí s ochotou diskriminovat jiné a s údajně “primitivní” potřebou vyhýbat se neznámým lidem nebo prostředí, ze kterého by chytili nějakou nemoc.

“I když je nechuť velmi primitivní emoce, je definitivně zakořeněná v našem biologickém přežití, ale dá se jí čelit,” říká doktor Jonas Olofsson ze stockholmské univerzity.

Už dřívější studie spojovaly míru nechutenství s politickou orientací, kdy někteří tvrdili, že ti, kdo se identifikují jako konzervativci, vykazují větší averzi k nechutným scénám.

Vědci provedli průzkum mezi 750 lidmi, kterých se nejprve zeptali na otázky související s jejich politickými postoji a pak na úroveň jejich odporu vůči různým druhům nechutných lidských projevů. Jejich politické postoje a názory na nechutné lidské projevy pak porovnali.

Podle výsledků měli lidé s pravicovými názory větší odpor vůči tělesným pachům, než lidé s levicovými názory.

Profesor sociální psychologie Roger Giner-Sorolla, který se výzkumu neúčastnil, se snaží vysvětlit, že i podle dřívějších studií zde může být souvislost mezi tím, že pokud jste citliví vůči fyzickým nechutnostem, jste také méně tolerantní vůči lidem z nižší sociální skupiny.

Ačkoliv to studie nezmiňuje, výsledky fakticky znamenají to, že pokud jste levičák, smrad vám nevadí.

Komentáře

komentáře