Italským volbám dominuje odpor k EU a imigrantům

0
Matteo Salvini Facebook

Italy v neděli čekají volby do parlamentu a předvolebním průzkumům dominují strany, které jsou kritické nejen k migraci, ale i k Evropské unii.

Volební klání má tři hlavní účastníky. Dva z nich se dají nazvat jako tělesa proti-establishmentové, třetí je pak vládní středo-levá aliance.

Pravo-středová koalice zahrnující strany Forza Italia, Lega a dvě menší, pro národní a křesťanské strany, průzkumům dominuje. Je proti migraci a slibuje obrovské deportace. Hlavními postavami této koalice jsou bývalý premiér Berlusconi, a šéf Ligy, Matteo Salvini. Salvini slibuje, že Itálie opustí euro, od čehož si slibuje posílení ekonomiky. Koalice má v průzkumech okolo 38 procent. Pro sestavení vlády jich potřebuje 40.

Dalším hráčem je Hnutí pěti hvězd. Pokud by se brala popularita jednotlivých stran, Hnutí by bylo nejsilnější. Ale Hnutí nemá žádné koaliční partnery, proto na potřebných 40 procent nedosáhne. Starostka Říma a členka Hnutí Virginia Raggi je ostře proti EU. Průzkumy straně přisuzují 29 procent. Pro mnohé voliče je hlas Hnutí prý hlasem protestním proti současnému establishmentu.

Posledním hráčem je vládní středo-levá koalice, která je více než na středu spíše vlevo. Ačkoliv koalice přitvrdila ve vztahu k migraci, a je odpovědná za dohodu s Libyí, díky které byl počet migrantů přicházejících z této země omezen, masovou migraci si Italové spojují právě s vládní koalicí. Na rozdíl od ostatních stran je koalice pro-EU. Podle průzkumů na vítězství naději nemá.

Komentáře

komentáře