Nadace Nelsona Mandely žádá zákaz vlajky, kterou Jižní Afrika používala do roku 1994

0
Foto: SCHALK VAN ZUYDAM

Nadace Nelsona Mandely, prvního jihoafrického černošského a marxistického prezidenta, požádala soudy, aby zakázaly “bezdůvodné” vystavovaní vlajky země z doby před rokem 1994. Veřejné vystavování této vlajky se prý rovná “nenávistnému projevu, diskriminaci a harašení”.

Nadace ještě dodává, že vlajka je “oslavou” zločinu proti lidskosti spáchaném bílou menšinou proti milionům Jihoafričanů”. Žádost byla podaná v úterý u Soudu pro rovnost v Johannesburgu.

V prohlášení, které nadace zveřejnila včera, stojí, že důvodem k žádosti bylo použití vlajky během protestů proti vraždám bílých farmářů, tzv.Černého pondělí.

Nadace tvrdí, že je zřejmé, že “někteří Jihoafričané plně nechápou, že apartheid byl zločin proti lidskosti, a že bezdůvodné vystavování symbolů apartheidu, jako této staré vlajky, je oslavou tohoto zločinu a ponižování jeho obětí.”

Vlajka, která má oranžovou, bílou a modrou barvu, byla zavedena v roce 1928, a reprezentovala vládu bílých v Jižní Africe. Byla založena na starém holandském praporu, ve kterém byly menší vlajky Svobodného oranžského státu, Jihoafrické republiky a také britský Union Jack, které měly připomínat koloniální minulost země.

V roce 1994, když v zemi získali moc po všerasových volbách černí, byla vlajka nahrazena vlajkou novou, jejíž design byl prý posvěcen Mandelou osobně.

Nadace usiluje o to, aby stará vlajka Jižní Afriky mohla být vystavována jen v muzeích a při výjimečných příležitostech.

Komentáře

komentáře