Al-Kajda v Mali zveřejnila záběry unesené Francouzky

0
screen shot

Frakce islamistické Al Kajdy v africkém státě Mali zveřejnila video s unesenou francouzskou humanitární pracovnicí Sophie Petronin, která byla unesena na konci roku 2016.

Petronin vedla charitu pro podvyživené děti a sirotky a žila ve městě Gao 15 let, než byla unesena. Propagandistické video zveřejněné včera skupinou
Jama’a Nusrat ul-Islam wa al-Muslimin (JNIM) krátce Petronin ukazuje, jak leží na kanapi ve stanu mezi krabicemi s léky, a do toho zní hlas prezidenta Macrona, který říká “ochráním vás”.

Mluvčí ministerstva zahraničí Agnes von der Muhll reportérům řekla, že je důležité v takových situacích zůstat diskrétní, ale francouzské tajné služby jsou prý v plné pohotovosti a v kontaktu s rodinou.

Francouzští civilisté jsou v západní Africe dlouhodobě terčem únosů islamistických skupin, částečně kvůli dojmu, že francouzská vláda je za své občany ochotna zaplatit výkupné.

Od roku 2013, kdy francouzští vojáci v oblasti zaútočili na islamistické skupiny, které rok předtím obsadili na severu Mali některá města, jsou francouzští občané pro militanty terčem.

Útoky islamistů v oblasti Sahelu jsou na vzestupu i přes přítomnost 13 tisíc vojáků OSN a rostoucího počtu francouzských a amerických vojáků.

Komentáře

komentáře