V Londýně odsouzen muslimský učitel, který chtěl ze svých žáků udělat teroristy pro džihád

0
Elizabeth Cook/PA Wire/PA Images

Britský stoupenec Islámského státu byl dnes u soudu v Londýně shledán vinným ze snahy rekrutovat děti, které učil, do armády džihádistů, která by v Londýně páchala teroristické útoky.

Umar Haque dětem ukazoval videa s řezáním hlav a další násilnou propagandu a chtěl, aby podobné činy prováděly v hlavním městě Británie.

“Jeho plánem bylo vytvořit armádu dětí, která by v Londýně páchala různé teroristické činy,” říká šéf londýnské protiteroristické jednotky Dean Haydon. “Zkoušel, a věříme že úspěšně, zradikalizovat zranitelné děti ve věku od 11 do 14 let.”

Ačkoliv neměl žádnou kvalifikaci a byl zaměstnaný jako administrátor, policie tvrdí, že Haque pod maskou vyučování islámu zneužil 110 dětí na Lantern Knowledge, aby z nich udělal militanty. Škola je islámskou soukromou školou ve východním Londýně.

Z těchto dětí je nyní 35 v péči sociálních pracovníků. Šest svědčilo u soudu a popisovalo, jak je učil, že válčení je dobré a nechal je dělat kliky, aby zesílily.

Jeho záměrem bylo využít je k útokům na takové terče v Londýně, jako je Big Ben, vojáci z královské gardy, velká nákupní centra, banky apod.

Haque se prý zradikalizoval na internetu a inspiroval jej čin z loňského března, při kterém Khalid Masood vjel půjčeným autem do chodců na londýnském Westminster Bridge. Chtěl tento útok zopakovat, jen auto chtěl naplnit výbušninami a použít střelné zbraně.

Haque dětem nahnal strach, když jim řekl, že je členem Islámského státu, a ty se poté bály cokoliv říct svým rodičům. Hrozil jim, že je čeká stejný osud, jako oběti vražd na videích IS, pokud něco řeknou.

Zarážející ale byla reakce školy, když došlo k Haqueho zatčení. S policií se nikdo nebavil. Není tedy jasné, do jaké míry bylo prostředí islámské školy vůči jeho snahám o radikalizaci dětí nepřátelské, a do jaké míry jej tolerovalo.

Komentáře

komentáře