Turecký nálet zabil v Afrinu 36 syrských vojáků. Kurdové předtím přepadli turecké komando

0
Foto: SOHR

Nejméně 36 syrských vojáků bylo dnes zabito během tureckého náletu v syrském Afrinu, tvrdí Syrská observatoř pro lidská práva. Syrské jednotky do Afrinu vstoupily před dvěma týdny, aby podpořily kurdské bojovníky. Společně bojují proti tureckým agresorům, kteří se Kurdy snaží ze severní Sýrie vytlačit. Turecko kurdské bojovníky považuje za teroristy.

Nálet proběhl po jednom z nejkravějším dni pro turecké jednotky od začátku jejich ofenzívy v lednu. Ve čtvrtek při bojích v Afrinu padlo osm tureckých vojáků a třináct jich bylo zraněno.

Pět “hrdinných kamarádů padlo jako mučedníci a sedm bylo zraněno”, stálo v původním prohlášení turecké armády. Druhé prohlášení doplnilo navýšený počet padlých a raněných.

Žádná ze stran se k detailům bojů nevyjádřila, ale soukromá agentura Dogan napsala, že kurdští bojovníci použili tunely a povedlo se jim ze zálohy přepadnout turecké speciální jednotky. Turecká helikoptéra, které byla vyslána k evakuaci raněných, byla zasažena, a musela odletět.

Afrin už opustilo tisíce civilistů.

Turecká vláda tvrdí, že kurdské milice YPG jsou prodlouženou rukou v Turecku zakázané Kurdské strany pracujících (PKK), které v jihovýchodním Turecku bojuje za kurdskou autonomii již tři desetiletí. YPG spojení s PKK popírá.

Komentáře

komentáře