V Indonésii zbili dva křesťany podle práva šaría

0
Foto: Chaideer Mahyuddin

Netradiční zbití dvou křesťanů v islámské Indonésii podle práva šaría vyvolává obavy z radikalizace interpretace islámu v této zemi.

Dva indonésští křesťané byli zbiti maskovanými vykonavateli trestu za hraní dětských hazardních her, zatímco si jejich trápení užíval dav asi tří set lidí.

Podle policie dvojice hrála nespecifikovanou hru, která umožňuje vyměnit drobné za různé ceny. Za tuto opovážlivost si vysloužili několik ran ratanovou tyčí. Kromě nich byli zbiti i muslimští provinilci. Dva za to, že si na veřejnosti vyjádřili vzájemnou náklonnost.

Provincie Banda Aceh, kde ke zbití došlo, je jediná v Indonésii, kde platí od roku 2001 právo šaría. Vláda to tehdy schválila, aby ukončila v regionu dlouhodobé nepokoje. Nemuslimští obyvatelé provincie bývají trestáni za různé přečiny jako je hazard, prodej alkoholu nebo nemanželský sex. Trestání na veřejnosti je prý záměrné a má provinilce proti Alláhovi od podobného jednání odradit.

98 procent obyvatel provincie jsou muslimové. Pokud nemuslim spáchá něco, co porušuje jak státní tak náboženské zákony, může si vybrat, pod jakým systémem chce být potrestán. Většina prý volí raději zbičování, než podstoupit dlouhý a nákladný proces.

Komentáře

komentáře