Volby v Itálii: Propadák levice a systémových stran

0
Matteo Salvini ve volební místnosti. Foto Twitter

Zdrcující porážka levice a stran, které můžeme označit za promigrační, nebo pro EU, nicméně žádná jasná většina ani pro středo-pravou koalici ani Hnutí pěti hvězd, aktuálně informuje agentura AP.

Ačkoliv výsledky ještě nejsou sečteny ze 100 procent, jejich podoba je v podstatě jasná. Ostře protimigrační a proti-EU koalice získala něco okolo 37 procent, Hnutí pěti hvězd okolo 31 procent, a dosud vládní levicová koalice asi 23 procent. Tak jako jinde v Evropě lidé v Itálii odmítli systém a volí jeho alternativu.

Co se výsledků koalice týče, Liga Mattea Salviniho získala asi 18 procent, zatímco Berlusconiho Forza Italia 14 procent. Znamená to tedy, že pokud bude vládu sestavovat tato koalice, premiérem bude Salvini. A ten slíbil deportovat půl milionu převážně afrických imigrantů a jeho postoj vůči radikálnímu islámu je také dost jasný.

Pokud by neexistovaly koalice, nejsilnější stranou těchto voleb by bylo mladé Hnutí pěti hvězd. Z výsledků už projevila radost například Marine Le Pen nebo Nigel Farage.

Liga dominovala severu. Například ve Venetu, kam patří i Benátky, bodovala se 48 procenty. Na jihu zase vládlo Hnutí pěti hvězd.

Každopádně jak koalice tak Hnutí jsou strany kritické vůči EU a součet jejich sil je téměř 70 procent, což by jim v případě jejich koalice ve vládě dávalo možnost dělat si téměř co chtějí.

Nyní je ještě brzy dělat závěry, jak jednání mezi koalicí a Hnutím dopadnou, ale jedno je jisté – pro africké imigranty, radikální muslimy a euro byrokraty to nejsou dobré zprávy.

Komentáře

komentáře