Ve Švédsku soud poprvé rozhodl ovlivněn právem šaría

0
Foto: Henrik Montgomery

Ve Švédsku soud poprvé rozhodl pod vlivem práva šaría. Jednalo se o spor mezi manželi z imigrantského prostředí.

Soud vyšetřoval tvrzení ženy, že jí její manžel napadl. Soud rozhodl tak, že jeho vina nemůže být prokázána a odůvodnil to tím, že není neobvyklé, že ženy falešně obviňují své muže, aby dostaly byt. A také, že muž na rozdíl od ženy pochází z dobré rodiny.

A konečně s odkazem na cizinecký původ manželů soud rozhodl, že žena je méně věrohodná, a místo nahlášení útoku policii se jej měla pokusit vyřešit v kruhu rodinném, jak “je v těchto kruzích běžné”. Tedy podle práva šaría.

Je třeba říct, že rozsudek nemají na svědomí profesionální soudci, ale soudci dosazení politickými stranami. Jde o praxi, kdy politické strany jmenují na lokální úrovni soudce. Ti pak více než právem mohou být ovlivněni politickými idejemi. Oba soudci, kteří v této věci rozhodli, pocházejí ze švédské strany Středu.

Předsedkyně strany již rozhodnutí odsoudila a právě probíhá řízení, které má oba soudce ze strany vyloučit.

“Hrozné rozhodnutí v Solně. Zdůvodnění a hodnoty, které nemají místo ve státě založeném na právních principech. Tyto hodnoty nemají v naší straně místo. Politika strany je založena na rovných právech všech lidí a rovností před zákonem,” napsala na Twitter.

Proti se vyjádřil i mluvčí Liberální strany:

“Nechci u soudu politicky jmenované soudce. A rozhodně ve Švédsku nechci ty, kdo jsou pro právo šaría.”

Komentáře

komentáře