Děti migrantů ve Švédsku nezvládají výuku. Místo sebe obviňují systém.

0
Foto: LIONEL BONAVENTURE

Více než polovina žáků základních škol v migranty obydlených čtvrtích ve Stockholmu nemá úroveň na studium střední školy.

Podle zprávy Švédské národní agentury pro vzdělávání má více než polovina žáků devátých tříd ve čtvrtích Rinkeby a Hjulsta mizerné studijní výsledky, informuje Sveriges Radio.

Otec jednoho z žáků na těchto školách, Amin Ahmed, by rád své dítě dostal do jiné školy a ideálně do jiné čtvrti. Pokud je potřeba jeho vyjádření přeložit, chtěl by své dítě – imigranta, dostat do oblasti, kde tolik migrantů není. Jenže to bude ve Švédsku stále obtížnější.

A někteří to odmítají pochopit a vinu dávají systému. Předseda Rodičovské aliance v Järva, což je další čtvrť ve Stockholmu, Hagi Farah, říká:

“Mají vztek na společnost. Mají nárok na řádnou výuku, která jim zajistí práci. Ale pokud šestnáctiletým nedáme šanci, tak se od společnosti odtrhnou a přicházejí kriminální nebo temné síly.”

Co je podle Faraha řádná výuka? Prostředí školy, jaké bylo ve Švédsku ještě před 30 lety zcela běžné. Pokud by ale chtěl Farah takové prostředí obnovit, potřeboval by k tomu stroj času.

Komentáře

komentáře